Produse si Servicii
Rating:
0 stars: 0.00 din 0 pareri
A. Introducere
Şcoala dispune de toate dotările necesare desfăşurării in bune condiții a instruirii teoretice si practice a cursanților ( sală de curs, videoproiector, tablă, flip-chart, calculator, cafenea, Laborator de sudură etc. ).
B. Cursuri de Inițiere organizate de şcoală :
1. Sudor manual cu flacara de gaze(SMO)–Cod COR : 721202 ;
2. Sudor manual cu arc electric cu electrod invelit ( SME ) – Cod COR : 721203 ;
3. Sudor cu arc electric cu electrod nefuzibil in mediu de gaz protector(WIG/TIG)–Cod COR : 721207 ;
4. Sudor cu arc electric cu electrod fuzibil in mediu de gaz protector(MIG/MAG)–Cod COR : 721206 ;
5. Sudor cu arc electric acoperit sub strat de flux(SAF) – Cod COR : 721204.
C. Obiectivele cursului
Obiectivul acestor cursuri este de a transmite cunoştințele teoretice si practice minime(conform cu standardul ocupational), necesare desfăşurării unei activitați – realizării operațiilor de sudură in deplină siguranta, si calitate corespunzatoare astfel incit să fiți multumițti de realizările dumneavoastră.
D. Durată curs
Cursul are o durată de 32 ore (4 zile ), din care 8 ore de pregătire teoretică, si 24 ore pregatire practică.
E. Condiții de participare la curs :
- Toți participanții la curs trebuie să aibă virsta de cel puțin 16 ani sau mai mult ;
- Studii : minim 5 clase primere ( să ştie să scrie şi să citească )
- Certificat medical (adeverintă medicală etc.) emis de medicul de familie–care să ateste că solicitantul este apt din punct de vedere medical pentru practicarea meseriei de sudor ( acest certificat nu trebuie să fie mai vechi de 6 luni ) ;
- Dorința de a invața.
F. Echipamente
Şcoala pune la dispozitia cursantilor vestiare (dotate cu fişete pentru obiectele personale ). Echipamentele de protectie sunt in responsabilitatea cursanţilor(daca nu se specifca altfel in contract ). Repere precum : ochelari, şepci, măşti, mănuşi, salopete, şorțuri, bocanci etc. sunt disponibile in şcoala la preţuri speciale pentru cursanți. Echipamentele de sudare cit si materialele si consumabilele necesare( conform programei de curs ) vor fi puse la dispoziție de către şcoală( daca nu se specifica altfel in contract).
G. Certificat de absolvire
Fiecare participant la cursurile şcolii de sudură va primi in urma unui examen teoretic si practic un " Certificat de Absolvire ". Acest certificat reprezintă dovada realizărilor dumnevoastră. Certificatul de absolvire este eliberat de Şcoala de Sudură sub autoritatea Ministerului Muncii, Solidarității Sociale si Familiei şi a Ministerului Educației, Cercetării şi Tineretului. Acest certificat este reglementat de lege ca act de studii cu recunoaştere la nivel național şi european.
H. Inscrierea la Şcoala de Sudură – Cursuri de Initiere
Documente necesare pentru inscriere :
- Cerere de inscriere ;
- Copie dupa actul de studii ( adeverinta, foaie matricola, diploma etc.) - legalizata;
- Copie dupa certificatul de nastere - legalizata ;
- Copie după actul de identitate(Buletin, carte de identitate) - legalizata ;
- Certificat medical (adeverință medicală etc.) ;
- Document din care să rezulte plata taxei de inscriere (ordin de plată, chitanță etc.). Taxa de inscriere la curs este de 100,00 lei pentru oricare din cursurile de hobby organizate de către şcoală. Aceste documente pot fi depuse direct la sediul şcolii (SC Metalizări Industriale SRL – Şcoala de Sudură, Str. Bârseşti, Nr. 254, Cod 247377, Mihăeşti, Jud. Vâlcea) sau pot fi trimise prin poşta cu confirmare de primire etc.
Din Gura in Gura